szabopszilveszter

színművész

1974. január 1-jén született Mátészalkán Szabó Péter Szilveszter néven. Gyermekkorának nyarait, nővérével együtt többnyire Szamosszegen töltötték lelkész nagyapjuknál, ahol a templomkertben való játékkal valamint rajzolással múlatták az időt. Kézügyességüket építész édesanyjuktól örökölték. Az 5.. számú – ma Képes – általánosba, és zenei iskolába járt. Itt kezdte el használni a második nevét, mert az osztályban két Szabó Péter volt. Később az Esze Tamás Gimnázium emelt angol tagozatán folytatta tanulmányait. Fogorvos édesapja tanácsára biológia tagozatra is járt, azonban a fogtechnikusi iskola helyett Gór Nagy Mária Szinitanodájába jelentkezett. Egyáltalán nem volt furcsa, hogy a színészi pálya mellett döntött, hisz a színház szeretete már a vérében volt: dédapjának Erdélyben volt színháza, a Sarkadi Kabaré, amely Sepsiszentgyörgy környékén működött, nagymamája pedig Sarkadi Imre drámaíró unokatestvére.

Gór Nagy Mária Színitanodájának elvégzése után játszott egy rövid ideig az Arany János Színházban és az Új Színházban is. 1995-ben csatlakozott a székesfehérvári Vörösmarty Színházhoz, majd 1996-ban az Operett Színház tagja lett. Itt megkapta a Halál szerepét az Elisabeth-ben, melyet a mai napig élete egyik nagy lehetőségeként tart számon. Egy évvel később búcsúznia is kellett a szereptől, mikor felvették a Színművészeti Főiskolára. A négy év alatt a színészmesterség kitanulása és a hajnalig tartó színpadi próbák mellett díszleteket készített, sőt még a rendezéssel is kacérkodott. 2001-ben diplomázott és rögtön vissza is tért az Operettszínház társulatába.

A színházon kívüli szabadidejében is a művészet valamely ágazatában tevékenykedik: a gimnázium óta ír novellákat, forgatókönyvet (Révész című kisfilmje több filmszemlén is megmutatkozott már). Emellett zenét szerez valamint 4 évig színészmesterséget tanított a Pesti Broadway StúdióbanSaját darabot rendez, fotóz, szobrászkodik. Alkotótársaival 2005-ben útjára indította a Szélmalom cd sorozatot (hasonló címmel korábban rendezett már egy francia sanzonestet). A sorozat első epizódja Földes Tamás: Negyvenedik tél című maxilemeze, melyet követnek majd a társak lemezei, egy-egy évszak hangulatait idézve (Siménfalvy Ágota – Tavasz, Németh Attila – Nyár, Szilveszter – Ősz). 2009 augusztusában jelent meg versesköteteLélekzet címmel.

Díjak, elismerések

2003 – Az Év Musical Színésze

2004 – Súgó Csiga-díj

2006 – Súgó Csiga-díj