drolahattila

orvos, kutató

Mátészalkán született 1984. január 22-én. A Képes Géza Általános Iskolában kezdte meg tanulmányait (korábban 5. Számú Általános Iskola), majd 1998 és 2002 között a debreceni Tóth Árpád Gimnázium tanulója volt.

2008-ban Summa Cum Laude minősítéssel szerezte meg általános orvosi diplomáját a Debreceni Egyetemen Általános Orvosi Karán.

2008-2011 között PhD hallgató a Debreceni Egyetem, OEC, Élettani Intézetében.

2016-ban szerzi meg a PhD fokozatot – Summa Cum Laude minősítéssel – a Debreceni Egyetem, Molekuláris Orvostudomány Doktori Iskola, Élettan, neurobiológia doktori program keretében

Nyelvismeret

1. francia középfokú C típusú állami nyelvvizsga
  2. francia felsőfokú A típusú nyelvvizsga
  3. angol középfokú C típusú nyelvvizsga

Munkahelyek:

2011-2012. laboratóriumi manager (Debreceni Egyetem, OEC, Élettani Intézet)

2014-2015. vendégkutató (Münsteri Egyetem, Bőrgyógyászati Klinika; a Dr. August Wolff GmbH & Co. KG Arzneimittel alkalmazásában)

2012-2016. egyetemi gyakornok (Debreceni Egyetem, ÁOK, Élettani Intézet)

2016- tudományos segédmunkatárs (Debreceni Egyetem, ÁOK, Élettani Intézet)

Tudományos érdeklődés:

Az endogén kannabinoid rendszer és a tranziens receptorpotenciálú (TRP) ioncsatornák szerepének vizsgálata a humán bőr és függelékeinek élettanában, valamint egyes nem-pszichotróp fitokannabinoidok biológiai hatásainak vizsgálata.

Oktatási tevékenység:

Orvosi élettan általános orvos és fogorvostan-hallgatóknak magyar és angol nyelven (szeminárium, gyakorlat).

Humán élettan orvosi laboratóriumi és képalkotó diagnosztikai analitikus és népegészségügyi ellenőr BSc, valamint molekuláris biológus MSc hallgatóknak (előadás, szeminárium).

Témavezetői tevékenység:

10 TDK hallgató társtémavezetése: 10 elfogadott TDK pályamunka, 13 előadás a helyi TDK konferenciákon (3 db első, 2 db második és 2 db harmadik helyezés, valamint 3 db különdíj); 4 előadás az OTDK-kon (1 db első helyezés és 1 db különdíj)

Bírálói tevékenység:

Archives of Dermatological Research

British Journal of Pharmacology

Experimental Dermatology

Journal of Pain and Symptom Management

Elnyert kutatási pályázatok, ösztöndíjak

2017-2020. „NKFIH FK_17 pályázat” – vezető kutató (cím: A kannabinoid jelátvitel új aspektusai egészséges és beteg humán bőrben;)

2017-2020. „Bolyai János Kutatási Ösztöndíj” (Magyar Tudományos Akadémia) (cím: A kannabinoid jelátvitel új aspektusai egészséges és beteg humán bőrben)

2016-2019. „NKFIH PD_16 pályázat” – vezető kutató (cím: A cannabinoid jelátvitel vizsgálata atopias dermatitisben;)

2013-2014. „Jedlik Ányos Doktorjelölti Ösztöndíj” (Nemzeti Kiválóság Program; cím: A kannabinoid rendszer szerepe a bőr barrier funkcióinak szabályozásában;)

Társasági tagságok:

Magyar Élettani Társaság (2012 óta)

International Cannabinoid Research Society (2012 óta)

European Dermatological Research Society (2015 óta)

ESDR „Future Leaders Academy” alumni (2015 óta)

Magyar Dermatológiai Társulat (2016 óta)

Közéleti tevékenység:

2012- a Debrecen-Széchenyi kerti Református Egyházközség presbitere

Díjak, elismerések:

• „Jó tanuló, jó sportoló díj” (DE OEC ÁOK)

2007-2008. Köztársasági ösztöndíj

• „Jó tanuló, jó sportoló díj” (DE OEC ÁOK)

2008-2011. „Richter Talentum Ösztöndíj” (Richter Gedeon Talentum Alapítvány)

• „ESDR Poster Prize 2009” (39th Annual Meeting of the European Society for Dermatological Research)
  • „Cannabinoid Conference 2011 Presentation award” (Cannabinoid Conference 2011)
  • „Fiatal Kutató Pályázat 2011” III. díj „Biológiai csoport” (Tecan – Microtrade Kft.)
  • „ICRS 2012 Presentation award” (22nd Annual International Cannabinoid Research Society Symposium)
  • „Galderma Acne and Rosacea Basic Research Award” (Galderma International)
  • „Eastern European Research Award” (ESDR és Austrian Society of Dermatology)
  • „Publikációs Díj 2015” – molekuláris medicina (Debreceni Egyetem)